Egy csütörtök reggel, X-re feltöltött videó tanulsága alapján kifejezetten mozgalmas éjszakája volt egy orosz tüzérségi alakulatnak: az éj leple alatt egy ukrán drón atomjaira robbantotta felhalmozott lőszerkészletüket és teherautójukat.
Forró volt az éjszaka. Yaga dolgozott. Megdolgozott a pénzéért”
– mondja az orosz katona, egy lőszerszállító Ural teherautó roncsait mutogatva.
Russian ammo stockpile destroyed by a pic.twitter.com/KQW4FJ9Wnh
— WarTranslated (Dmitri) February 8, 2024
Ez csupán egyetlen eset a mostanság egyre megszaporodó éjjeli ukrán dróntámadásokból: a frontvonalhoz közeli orosz csapatokat szabályosan terrorban tartja néhány hónapja egy újfajta ukrán drón, a Vámpír.
Egy elvileg teljes egészében ukrán fejlesztésű, nagy méretű, hathajtóműves drónról van szó, melynek sajátossága, hogy hőkamerával is fel van szerelve, így képes éjjel is működni, ellentétben a legtöbb hasonló drónnal.
A körülbelül 10 kilométeres hatótávolságú robotgép egy 15 kilogrammos robbanóeszközzel van felszerelve, a pilóta nélküli légi járművet főleg páncélozott járművek, illetve más technikai eszközök ellen használják.
Ukrajna állítása szerint a drón specialitása, hogy „immunis az orosz elektronikus harcászati eszközökre,” emellett, mivel éjszaka dolgozik, halk és nagy sebességgel repül, hagyományos légvédelmi fegyverekkel is nehéz lelőni.
A dróntípus olyan károkat okozott eddig az orosz haderőnek, hogy az orosz katonák el is nevezték Baba Yagának: ő egy szláv néphagyománybeli, gonosz boszorkány, aki főleg éjjel vadászik és gyerekeket eszik. Talán magyarul leginkább a „vasorrú bába” a megfelelő fordítás a kifejezésre.
Állítólag a Vámpír / Baba Yaga drónok működése az egyik fő oka annak, hogy az oroszok most már hónapok óta nem tudják kitolni az ukrán csapatokat a Dnyeper keleti partján található Krinkij térségéből: az eszközök nem csupán az orosz páncélosokra jelentenek veszélyt, de éjjel folyamatosan szállítják Herszon térségéből az utánpótlást az ukrán csapatoknak.
Exclusive footage from temporarily occupied left bank of the Dnipro. doesnt evacuate residents from flooded areas or allow to do so. But technology comes to rescue. Our Vampire drone, which previously destroyed the occupiers, now delivers humanitarian aid. @United24media
— Mykhailo (Fedorov) June 14, 2023
Azért a gyakorlat azt mutatja, hogy a félelmetes Baba Yaga közel sem teljesen immunis a folyamatosan fejlődő orosz elektronikus harcászati képesség tevékenységére, az elmúlt napokban több olyan fotó is napvilágot látott, melyen orosz katonák pózolnak láthatólag sértetlenül lezuhant ukrán Vámpírokkal.
Photos from a Russian channel of Ukrainian Baba Yaga drones they say were brought down with C-UAS EW systems. https://t.co/q2UPbSFtUy
— Rob (Lee) February 7, 2024
Az elektronikus harcászati rendszerek lényege, hogy megzavarják az ellenséges drónok, kommunikációs eszközök hatékonyságát, a repülő robotgépekre főleg azért jelentenek veszélyt, mert elvágják az összeköttetést a drónkezelők és a drón között, földre kényszerítve ezzel az irányíthatatlanná vált repülőgépet.
A drón hatalmas mérete sem feltétlen előny: volt már, hogy egy orosz drón nyomon követte az ukrán Baba Yagát, miközben az visszatért kezelőihez, ezzel pedig lebuktatta az ukrán haderő tagjainak pozícióját.
️ Russians track a Baba Yaga drone to its operators in Chasov Yar and wreck the whole place. pic.twitter.com/1WOIRQe2LE
— Lord (Bebo) February 4, 2024
Mindazonáltal a Vámpír eddig igencsak hatékony fegyvernek tűnt, kevés Ukrajna által használt technikai eszköz mondhatja el magáról, hogy az orosz katonák külön becenevet adtak neki, annyira rettegtek tőle. Az orosz elektronikus harcászati képesség ugyanakkor folyamatosan fejlődik: nem kizárható, hogy az ukrán haderőnek hamarosan vissza kell fognia ezeknek az eszközöknek a használatát csapásmérő tevékenységekhez. A drónokba szerelt hőkamerák ugyanis akárhogy is nézzük, értékesebbé teszik őket, mint a legtöbb, hasonló célra használt alternatíva.
Ugyanakkor, a Vámpír drónok használata utánpótlási célokra hosszú távon is indokolt lehet. A háború során számtalanszor bebizonyosodott: a megfelelő logisztikai képesség kialakítása döntő tényező lehet nem csupán egyedi csaták, de akár komplett hadműveletek során.
Címlapkép forrása: Kostya Liberov/Libkos via Getty Images