“Donald Tusk úgy osztja az észt, hogy közben otthon a politikai ellenfeleit börtönbe záratja” – így vágott vissza James David Vance ohiói republikánus szenátor Donald Tusknak arra, hogy a lengyel kormányfő élesen bírálta az amerikai republikánus törvényhozókat, amiért nem hajlandók jóváhagyni az ukrajnai segélyezést, csak miután Joe Biden érdemben tett a migrációs krízis enyhítéséért. Más politikusok is megszólaltak az ügyben, Tusk pedig nem biztos, hogy zsebre teszi, amit kapott.
Donald Tusknak mérsékelnie kellene a saját autoriter impulzusait
– erről írt egy bejegyzést a közösségi oldalán James David Vance ohiói republikánus szenátor, aki arra reagált, hogy Donald Tusk élesen bírálta az amerikai republikánus törvényhozókat.
A lengyel baloldali miniszterelnök azért szállt bele a konzervatívokba, mert blokkolják a kongresszusi szavazásokon az Ukrajnának szánt amerikai segélyszállítmányokat. Vance azt is megjegyezte, hogy Donald Tusk úgy osztja az észt, hogy közben otthon a politikai ellenfeleit börtönbe záratja.
The new leader of Poland is arresting political opponents and owes his country’s security to the generosity of mine.
He might consider showing some appreciation, or at least toning down his own authoritarian impulses. https://t.co/MXhyalPYrK
— J.D. Vance (@JDVance1) February 8, 2024
Tisztelt miniszterelnök úr, elkezdhetjük önnek küldeni azt a 300 ezer migránst, akik havonta illegálisan lépnek be Amerikába? Valóban segítene megbirkózni országunk inváziójával, és nagyban hozzájárulna ahhoz, hogy elfogadjuk a segélyekről szóló törvényjavaslatot, amelyet jóvá akarunk hagyni
– reagált Donlad Tusk megjegyzéseire Marco Rubio floridai szenátor.
Dear Prime Minister can we start sending you the 300000 migrants who illegally enter America every month?
It would really help us deal with the invasion of our country and go a long way to helping pass the aid bill you want us to approve. https://t.co/liiDmoX6QW
— Marco Rubio (@marcorubio) February 8, 2024
Arra utalt, hogy a republikánusok addig nem hajlandók elfogadni az ukrajnai segélyezéseket, amíg Joe Biden elnök nem tesz érdemi lépéseket a történelmi súlyosságú migrációs krízis ellen, ami az Egyesült Államokat sújtja.
Nile Gardiner brit külpolitikai szakértő, Margaret Thatcher egykori tanácsadója is kommentálta Donald Tusk kirohanását. Azt írta a közösségi oldalán, hogy Tusk, aki felelős az ellenzéki képviselők bebörtönzéséért és a közmédia megfojtásáért, másokat akar tanítani a demokráciáról.
What is shameful Mr. Tusk is jailing your political opponents, shutting down television stations, and groveling to your masters in Brussels, while lecturing people about „democracy”. https://t.co/u9wmfWsqh2
— Nile Gardiner (@NileGardiner) February 8, 2024
Donald Tusk egyébként Donald Trump volt amerikai elnököt is élesen bírálta, amiért Trump azt mondta, hogy a NATO-nak nem kellene megvédenie azt a tagállamot, amelyik nem teljesíti a vállalt gazdasági mutatókat. Jelen esetben az előirányzott cél az, hogy a tagállamok a bruttó haza termék, vagyis a GDP két százalékát fordítsák védelmi kiadásokra.
Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys