ban/ben

Spar-háború: Brüsszel is hadat üzent Magyarországnak, kötelezettségszegési eljárás sem kizárt

Spar-háború: Brüsszel is hadat üzent Magyarországnak, kötelezettségszegési eljárás sem kizárt
Vizsgálatot indított az Európai Bizottság a magyar kiskereskedelmi különadó miatt Bécs és a Spar panaszára reagálva

írta meg a Portfolio a Reuters információira hivatkozva.

Ez kétségkívül új szintre emeli a „háborút”, bár az osztrák üzletlánc és a magyar kormány csörtéje nem ma kezdődött: a Spar azt állítja, hogy a magyar kormány által 2022-ben bevezetett különadója diszkriminatív, és számos uniós jogszabályt sért, többek között az áruk szabad mozgásával kapcsolatban, nem mellesleg pedig jókora veszteségeket okoz nekik.

Úgy számoltak, hogy a különadó mintegy 90 millió euróval (3,5 milliárd forint) növelte a Spar költségeit, és 2023-ban közel 50 millió eurós (1,9 milliárd forint) veszteséget okozott a magyarországi üzletágának.

Minderről hosszas panaszlevelet is küldtek fel Brüsszelbe, március közepén pedig ehhez a panaszhoz csatlakozott az osztrák kormány is.

Erre reagálva nemrég Lázár János építési és közlekedési miniszter közölte, „nem tűri a kormány a fenyegetéseket a Spartól”, amely a „korrumpált osztrák sajtón keresztül” üzent a kormánynak. Mint mondta,

„felvetettem a kormányban, hogy ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, s inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül”.

Az osztrák sajtóban ezután arról kezdtek cikkezni, hogy „Orbán Viktor oligarchái fel akarják vásárolni az üzletlánc magyarországi érdekeltségeit”.

Az élelmiszerlánc vezérigazgatója, Hans Reisch is elkezdett olyanokat nyilatkozni, miszerint a magyar fél részesedést szeretne szerezni a vállalatban. A kormány ugyanakkor visszautasította a vezérigazgató állításait, így tett a felvásárlással „megvádolt” Tiborcz István vállalata, a BDPST Group is.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig március végén a panaszokra reagálva kifejtette, elítéli a vállalat kijelentéseit, „amik következményekkel fognak járni”, ha nem tudják alátámasztani; hozzátette, behívatta a Spar vezetőjét, és ezt neki is elmondta.

„Nincs döntés még arról, hogy megvásárolnák, Lázár Jánostól eddig csak javaslatként hangzott el”

– tette hozzá.

A konfliktus csak tovább élesedett, időközben a Spar a magyarországi dolgozóinak is levelet írt, melyben hangoztatta, hogy „A SPAR Magyarország nyereséges lenne, ha nem lennének a szélsőséges ár- és adószabályok Magyarországon, melyek ebben a formában az EU egyetlen más országában sem léteznek”.

Most pedig a Reuters szerzett olyan értesüléseket, miszerint már az Európai Bizottság is vizsgálatot kezdett a különadó ügyében a Spar panaszlevele nyomán;

az EB megerősítette, hogy elemzi a panaszokat, és nyomon követik a helyzetet.

A történtek kapcsán a Portfolio arra is emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság már 2023-ban is kritizálta a különadót, és diszkriminatívnak nevezte azt.

A portál szerint a jelenlegi vizsgálódás még nem jelenti automatikusan azt, hogy további lépéseket tesz az Európai Bizottság, mint például kötelezettségszegési eljárás indítása – de kizárni sem lehet ezt a forgatókönyvet.

Forrás

Így néz ki az ukrán fegyveres erők erődvonala, a „Zelenszkij vonal”

Így néz ki az ukrán fegyveres erők erődvonala, a „Zelenszkij vonal”

Ennyi volt – a kaletasimogató Somos már viszatérne az ATV-be

Ennyi volt – a kaletasimogató Somos már viszatérne az ATV-be