A kutatásból kettős kép rajzolódik ki: a lakásépítési ágazatot jellemző gondok és a visszaesés ellenére a kereslet továbbra is erős. A válaszadók háromnegyede szerint nem változott vagy éppenséggel nőtt az elmúlt évben az igény a szolgáltatásaikra. A piaci szereplők ellenállóképessége erős, a gondok ellenére a vállalatok csupán 12 százaléka számol a termelése átmeneti visszafogásával.
Az ágazatra nehezedő nyomást jól mutatja, hogy a válaszadók döntő többsége, csaknem 80 százaléka a lakásépítési projektek költségeinek növekedését tapasztalta.
A drágulás legfőbb oka a munkaerőhiány. A kutatásban részt vevő vállalatok nagyjából háromnegyede szembesült emiatt az eredetileg meghatározott határidők csúszásával, kétharmaduk pedig béremeléseket hajtott végre, hogy megtartsa dolgozóit, ami összességében rontotta a projektek jövedelmezőségét. A felmérésből ugyanakkor az is kiderült, hogy a válaszadók 50 százaléka aktívan keresi a növekedési lehetőségeket, a kitörési pontokat.
Megoldási lehetőségek
A megkérdezettek 65 százaléka a hatékonyságot javító technológiai beruházásokkal – egyebek között építésmenedzsment szoftverek beszerzésével, a BIM alkalmazásával – javítana az üzleti eredményességén, de a válaszokból az is kiderült, hogy hiába a felismerés, az új megoldások bevezetése vontatottan halad. A vállalatok több mint negyede számolt be arról, hogy nem használ szoftvert a mindennapokban. A technológia előnyeinek felismerése és a digitális megoldásokba és készségekbe való tényleges beruházás közötti szakadék pedig visszafogja a lakásépítési ágazat fejlődését.
„Az emelkedő költségek és a munkaerőhiány alapjaiban rengeti meg a lakásépítési ágazatot, miközben az otthonok iránti globális kereslet elérte a kritikus szintet. Kutatásunk rávilágít ezekre a kihívásokra, de egyúttal optimizmust is mutat. Mivel a legtöbb házépítő úgy véli, hogy a technológia növelheti a hatékonyságot és a jövedelmezőséget, egyértelmű, hogy ez lehet a kiút, feltéve, hogy az iparág képes felszámolni az új eljárások bevezetésében tapasztalható hiányosságokat” – összegezte a felmérés tanulságait Sander van de Rijdt, a PlanRadar társalapítója és vezérigazgatója.
Hozzátette: „A magas kamatlábak és a kereslet csökkenésének időszakában a vállalatoknak most egyedülálló lehetőségük van arra, hogy szünetet tartsanak és belső folyamataik optimalizálására összpontosítsanak. Ez a felkészülés kulcsfontosságú, mert az Európai Központi Bank és az amerikai jegybank szerepét betöltő FED közelmúltbeli kamatcsökkentései ösztönzően hatnak a kereslet élénkülésére.”
A kutatás magyarországi eredményei
A magyar válaszadók csaknem kétharmada számolt be üzleti tevékenysége visszaeséséről, ez a legmagasabb arány a vizsgált országok körében. Ráadásul a vállalkozások több mint egyharmada nyilatkozott úgy, hogy visszafogja a fejlesztéseit. A válaszadók több mint fele a projektek, megrendelések hiányát jelölte meg az ágazat fő kihívásaként, ebben is listavezető Magyarország. A költségek növekedése komoly gond, a megkérdezett vállalatok több mint háromnegyedét érinti.
Abban csaknem teljes az egyetértés, hogy további pénzügyi megoldásokkal kellene ösztönözni a megfizethető lakások építését.
„Magyarországon az állam, mint megrendelő meghatározó szerepet tölt be az építőiparban, ezért a központi nagyberuházások egy részének elhalasztása komoly kihívást jelent az ágazat szereplőinek. Így érthető, hogy a gazdasági növekedés felpörgése, a piaci kereslet élénkülése mellett a kormányzat rendelkezésére álló eszközök alkalmazásától is remélik a problémák megoldását. Az mindenképpen biztató, hogy a magyar válaszadók maguk is igyekeznek úrrá lenni a nehézségeken, 70 százalékuk szerint a korszerű technológiák alkalmazása növelheti a hatékonyságot, javíthatja a cégek jövedelmezőségét. Ez az arány meghaladja a kutatásban részt vevők átlagát, ami derűlátásra ad okot” – emelte ki Simon Szilárd, a PlanRadar magyarországi szóvivője.
A PlanRadar tavaly végzett átfogó kutatást az ügyfelei körében. A válaszadók 91%-a a termelékenység javulásáról, 90%-a pedig a projektek utómunkálatainak csökkenéséről számolt be.
A szeptember 25-i XX. Property Investment Forum konferencián az építőipar aktuális helyzetéről Koncz Vera Zsuzsa, a bitmist CEO-ja egy előadás keretében fog beszélni, majd az építőipari hatékonyságról és fenntarthatóságról Dr. Takács Ernő, az IFK elnökének moderálásában az alábbi szakértők beszélnek:
Lánszki Regő, építészeti államtitkár, Építési és Közlekedési Minisztérium
Massányi Tibor, ügyvezető partner, DVM Group
Sabathiel Balázs, cégvezető, ARKANCE Hungary
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images