ban/ben ,

Lépett a kormány: kiadta az EU-pénzek kiszabadításához nélkülözhetetlen rendeletet

Lépett a kormány: kiadta az EU-pénzek kiszabadításához nélkülözhetetlen rendeletet

Az Európai Bizottság már lényegében csak a Kúria ügyelosztási rendjénél az emberi beavatkozás lehetőségét kizáró passzusra várt a befagyasztott magyar kohéziós források kiszabadításánál. Most pedig az Igazságügyi Minisztérium kiadta azt az egybekezdéses szöveget, ami ezt a problémát kezelheti.

Mint arról korábban írtunk, mintegy 10 milliárd eurónyi kohéziós forrás szabadulhat fel Magyarország számára a következő hetekben. Múlt csütörtökön már maga az Európai Bizottság jelezte, hogy a horizontális feljogosító feltételetekről szóló eljárásban egyeztettek a magyar kormánnyal a november elején küldött két kérdés kapcsán, megállapodtak a szükséges jogalkotási lépésekről, így csak ezek kihirdetését várják már a magyar kormánytól.

A Brüsszelből érkező két kérdés egyrészt arra vonatkozik, hogy milyen garanciák vannak arra, hogy a Kúria automatikus ügyelosztási rendje emberi beavatkozás nélkül működhet, másrészt azt akarták tudni, hogy milyen módon érvényesül a magyar bíróságok joga, hogy előzetes döntéshozatalért akadálytalanul fordulhassanak az Európai Unió Bírósághoz.

Csütörtök este a Magyar Közlönyben az előbbit orvosoló intézkedést közzé is tette az Igazságügyi Minisztérium, a hazai uniós források kiszabadításához nélkülözhetetlen bekezdés pedig így hangzik:

A Kúria minden, hozzá elektronikus úton érkezett kezdőiratot, annak érkezési sorrendjében, a soron következő lajstromszámmal jegyzi be az ügycsoport szerinti lajstromba, azzal, hogy a lajstromozás során az ügy automatizáltan, emberi beavatkozás nélkül kap ügyszámot.

Emellett a jogszabály szerint a hatályossá válás után a Kúria heti rendszerességgel közzéteszi majd honlapján az ügyelosztási adatait, beleértve az ügyszámot, az érkezés dátumát, a lajstromozás dátumát, a kiosztás dátumát, az ügycsoportot, az eljáró tanácsot, a tanácsösszetételt, az ügyelosztást végző vezetőt és az eltérés indokát.

AMI NEM TELJESEN ÉRTHETŐ, VALAMINT A SZÖVEGBEN SINCS MEGINDOKOLVA, DE A RENDELET CSAK A KIHIRDETÉSÉT KÖVETŐ 61. NAPON LÉP HATÁLYBA, VAGYIS CSAK FEBRUÁR 6-ÁN.

Az egyelőre nem tisztázott, hogy az Európai Unió Bíróságához való hozzáférhetőség esetében pontosan milyen lépés szükséges, vagy esetleg elegendő a magyar kormánynak egy válaszlevélben jelezni a Bizottságnak, hogy teljesített minden elvárást. A Népszava korábban arról írt, hogy a legfelső bírói szerv érvényben hagyott, precedens értékű határozata miatt továbbra is korlátozni lehet a bírák jogát arra, hogy előzetes döntéshozatali kérelmekkel az EUB-hoz forduljanak, tehát ennél várnak valamilyen lépést.

Az uniós végrehajtó testületnek a sakkórás brüsszeli rendszer miatt csak 9 napja maradt már a magyar igazságügyi reform értékelésére. Eredetileg július második felében jelentette készre a kormány a törvénycsomagot, amellyel szerinte megfelel a horizontális feljogosító feltételeknek, ennek értékelésére 90 napja volt a Bizottságnak. Azonban minden egyes brüsszeli kérdés után addig állt az óra, amíg a magyar kabinet nem válaszolt azokra.

Forrás

Símaszkos banda rabolt ki egy ékszerboltot Veszprémben

Símaszkos banda rabolt ki egy ékszerboltot Veszprémben

Mintegy 800 ezer vakcinát vásárolt a kormány

Mintegy 800 ezer vakcinát vásárolt a kormány