Papíron biztos jól működik a modell, miszerint az ügyeleti alapellátás is a mentőszolgálat kötelessége, ám a gyakorlatban a szolgálat már enélkül is jelentős emberhiánnyal küzd és súlyosan túlterhelt. Erről László Imre beszélt az Atv Híradónak, miután egy egy éves gyermek tragikus körülmények között elhunyt. Póta György házi gyermekorvos pedig arról beszélt, az ellátás színvonalát nagyban meghatározza a lakhely, és az orvoshiány miatt több ezer gyermek esetében fordulhat elő, hogy nem jut megfelelő ügyeleti alapellátáshoz.
Nem egészen egy hete szomorú tragédia helyszíne volt a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Porcsalma. Hányással és hasmenéssel a mátészalkai ügyeletre került egy egyéves kisfiú, akit rövid vizsgálatot követően hazaengedtek, de a kisfiú másnapra rosszabbul lett, és a porcsalmai háziorvos kezei közt halt meg, még mielőtt a mentőhelikopter megérkezett volna. A szülők az ügyeletes orvost hibáztatják – idézi fel a történteket az Atv.
Bizonyára sokan be tudnánk számolni hasonló esetekről, mikor hiába fordulunk orvoshoz, onnan érdemi vizsgálat nélkül szabályosan elhajtanak minket, olyan érzést keltve, mintha nekünk kéne rosszul érezni magunkat, amiért munka közben zavarjuk a mélyen tisztelt doktorokat. Esetleg felírnak valamit, aztán, ha szerencsénk van, a szervezetünk magától leküzdi a bajt, ha pedig nincs, hát… akkor nincs. De legalább még egy tetemes összeget is levonnak a fizetésünkből “TB” vagy “egészségügyi hozzájárulás” címén, amiért cserébe csak az igazán szerencsések kapnak érdemi ellátást.
Hasonló a helyzet a gyermekek esetében is a “családbarát” kormány 14. évében. Mint az Atv Híradóból is kiderült, sok esetben olyan orvos kerül ügyeletbe, akinek nincs megfelelő tapasztalata a gyerekek ellátásában.
Egy olyan ember, akinek nincsen napi szintű komolyabb gyakorlata a gyerekekkel, nem biztos, hogy egy szituációban – amiben feltételezem, hogy egyébként a szakmai protokollnak megfelelően járt el, – fel tudta mérni, hogy a következő órákban egy kisgyerek hogy fog erre reagálni
– magyarázta Póta György gyermekorvos.
A mátészalkai ügyeletről többen úgy nyilatkoztak, a dolgozók borzalmasan túlterheltek, ami nyilván a szakszerű ellátás rovására mehet.
“Borzalmasan túlterhelt lehet az a kolléga, aki délután kettőtől ott van a mátészalkai ügyeleten. Tudniillik, mi két óráig vagyunk. Még két órát be tudunk segíteni, de utána minden, az egész térség odazúdul” – mondta Fülöp Magdolna.
László Imre volt kórházigazgató szerint a kisfiú esetében, ha tényleg bevitték a kórházba, majd onnan hazaengedték, másnap pedig meghalt, akkor ott egyértelműen a kórház részéről hibázott valaki. Ugyanakkor azt mondta, “szerencsésebb lett volna”, ha az elhunyt kisgyermek szülei nem az ügyeletre viszik a gyermeket, hanem az 1830-as számot hívják, és egyenesen a sürgősségire mennek. A mátészalkai kórház sürgősségi osztályának azonban vegyes a megítélése. Az intézmény Facebook-oldalán több dühös komment is olvasható a mátészalkai ellátásról. Az egyik érintett azt írja, ők is hányás, hasmenéssel kerültek a kisfiukkal a gyereksürgősségi osztályra, ahol azonban nem volt hányáscsillapító injekció. Az anyuka leírja, hogy az orvos körbetelefonálta az egész kórházat, és csak az utolsó utáni telefonra sikerült gyógyszert beszerezni. A dühös édesanya szégyennek nevezte a történteket.
Az egyéves, porcsalmai Patrik halálának okát boncolás fogja megállapítani.
Kiemelt képünk illusztráció