Varsó új kormánya azt tervezi, hogy időpontot tűz ki a szénenergia-termelés megszüntetésére, ezzel eltávolodva a korábbi kormány klímavédelmi álláspontjától.
A közelmúltban Brüsszelből Urszula Zielinska, Lengyelország klímaügyi államtitkára jelentős változást jelentett be az ország energiapolitikájában. Az új kormány, amely az októberi választások után került hatalomra, egy végdátumot fog meghatározni a szénalapú energiatermelésre vonatkozóan. Ez a lépés jelentős eltérést jelent az előző kormány éghajlatváltozással kapcsolatos megközelítésétől.
A korábbi kormánypárt nyolcéves kormányzása alatt Lengyelország nem vállalt ilyen határidőt. Zielinska azonban hangsúlyozta a szénenergiára vonatkozó végdátumának meghatározásának fontosságát, kijelentve:
Csak egy végdátummal tudunk tervezni, és csak egy végdátummal tud az ipar, tudnak az emberek tervezni. Tehát igen, mindenképpen szeretnénk egy végdátumot meghatározni.
Lengyelország jelenleg villamosenergia-termelésének mintegy 70 százalékát szénből, a legnagyobb CO2-kibocsátású fosszilis tüzelőanyagból nyeri, bár az elmúlt években növelte a szél- és napenergia termelését. E függőség és az előző kormánynak a szakszervezetekkel kötött megállapodása ellenére, amely szerint a szénbányászat 2049-ig folytatódik, egyre nagyobb a nyomás a kibocsátás gyors csökkentése érdekében. António Guterres, az ENSZ főtitkára felszólította az összes OECD-országot, hogy a súlyos éghajlati hatások enyhítése érdekében 2030-ig fokozatosan szüntessék be a szénfelhasználást.
Zielinskát decemberben nevezték ki, és azóta vizsgálja Lengyelország éghajlat-változási és energiastratégiáját. Biztosítja, hogy minden kiigazítás során figyelembe veszik majd az ilyen átállások által potenciálisan érintett munkavállalókat és iparágakat.
Mindez felülvizsgálat alatt áll az erőfeszítések fokozását, de a leginkább érintettek biztonságát figyelembe véve
– magyarázta.
Az álláspont jelentős változást jelent Lengyelország számára, amely korábban ellenállt bizonyos uniós környezetvédelmi kezdeményezéseknek – tavaly még bíróságon is megtámadta az EU éghajlat-politikáját.
Zielinskát azt is jelezte, hogy Varsó hajlandó támogatni az EU azon célkitűzését, hogy 2040-ig 90 százalékkal csökkentsék a kibocsátást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy szükség van a társadalmi hatásokat kezelő intézkedésekre.
A Zielinska által a közösségi médiában tett későbbi nyilatkozatok azonban óvatosabb megközelítést sugallnak a 2040-re vonatkozó konkrét kibocsátáscsökkentési célokat illetően. Tisztázta, hogy bár Lengyelország nyitott a tárgyalásokra, és konstruktív álláspontot kíván képviselni az éghajlat-politikával kapcsolatban, a 2040-es célkitűzéssel kapcsolatos határozott álláspontot a Bizottság részletes javaslatainak benyújtása után fogalmazzák meg.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock