A Nyugat-Balkán helyzetéről tartottak kerekasztal-beszélgetést Budapesten, ahol francia, szlovén, norvég és magyar diplomaták azt járták körül, mik a főbb problémák a régióban, és hogyan lehetne ezeket megoldani. Mindegyik résztvevő az Európai Unió balkáni bővítése mellett érvelt, ugyanakkor arról, hogy az miért fontos, már megoszlottak a nézetek. Egy dologban viszont egyetértettek: az uniós bővítésnek most van momentuma, amit ki kellene használni – számolt be az eseményről az Index.
A lap emlékeztetett: idén nyolcadik alkalommal rendezte meg a Magyar Külügyi Intézet (MKI) a Budapest Balkans Forumra keresztelt nemzetközi konferenciáját, ami kizárólag a régióval foglalkozik. A kétnapos rendezvény második, szerdai napján a régió jelenlegi és jövőbeni problémáit és konfliktusait vizsgálták, ami kapcsán több európai és EU-tagállam ország balkáni kapcsolatokért felelős politikusa osztotta meg gondolatát, milyen problémák vannak a régióban, és ezeket hogyan lehetne megoldani.
A panelbeszélgetésen René Troccaz, Franciaország nyugat-balkáni különmegbízottja, szlovén kollégája, Anzej Franges, Haakon Blankenborg, Norvégia nyugat-balkáni különleges képviselője, illetve Ugrósdy Márton, a magyar kormány Politikai Igazgatói Irodát vezető helyettes államtitkára vett részt.
A beszélgetés első részében a résztvevők a hat nyugat-balkáni ország, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Koszovó, Montenegró és Szerbia uniós kilátásait, illetve az uniós integráció és bővítés jelenlegi állapotát járták körül. A francia René Troccaz arról beszélt, ugyan korábban Franciaország hezitált, de a régiót tekintve immáron a bővítés az Emmanuel Macron vezette ország prioritása. Mint emlékeztetett, az ukrajnai háború megváltoztatta a jelenlegi helyzetet, és az Európai Uniónak versenyeznie kell a régióban, hiszen más szereplők is vannak, ugyanakkor kijelentette, a hat nyugat-balkáni ország Európához tartozik. Szlovén kollégája, Anzej Franges a gondolatát először arra futtatta ki, hogy Szlovéniának van a legtöbb érdeke a térségben, hiszen országa egy hidat képez az Európai Unió és a Nyugat-Balkán között.
Haakon Blankenborg, a nem EU-tagállam Norvégia nyugat-balkáni különleges képviselője is támogatja a térség szorosabb bevonását az európai együttműködésbe, ugyanakkor emlékeztetett rá, az Európai Unió feladata, hogy felvegye ezeket az országokat. Blankenborg szerint a balkáni bővítés kulcsfontosságú, mert a jelenlegi geopolitikai helyzetben nem engedheti meg magának Európa, hogy a kontinens közepén relatív gyenge országok legyenek. Úgy látja, Vlagyimir Putyin ukrajnai háborúja miatt Európa egységes, ezt a helyzetet pedig ki kell használni, hogy minél több államot felvegyenek.
A résztvevők abban mind egyetértettek, hogy az ukrajnai háború miatt új lendületet kapott az Európai Unió bővítéspolitikája, e lehetőséget pedig szerintük ki kellene használni.
(Index / Kiemelt kép: MTI/Lakatos Péter)