Az amerikai külügyminisztérium kedden az X-en (korábban Twitter) közzétett bejegyzésében elítélte a Gázai övezet palesztin lakosainak tömeges eltávolítására irányuló izraeli javaslatokat.
Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő kifejezetten elutasította Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter és Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter közelmúltbeli, a palesztinok tömeges deportálását támogató megjegyzéseit, amelyet „lázítónak és felelőtlennek” minősített – tudta meg a Magyar Hírlap.
Miller megjegyezte, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és kabinetjének más tagjai tagadták, hogy a kormány hivatalos politikája lenne a gázai palesztin lakosok kitelepítése, Miller követelte, hogy a miniszterek „azonnal” álljanak el az ilyen retorikától.
Fáza palesztin föld, és palesztin föld marad, ahol a Hamász már nem irányítja a jövőt, és ahol nincsenek olyan terrorcsoportok, amelyek képesek lennének fenyegetni Izraelt
– folytatta. Hétfőn Ben Gvir „helyes, igazságos, erkölcsös és humánus megoldásnak nevezte a gázai lakosok kitelepülésére való ösztönzését” az enklávén kívülre, kifejtve, hogy ez lehetővé tenné a határ menti településeken élő izraeliek számára a hazatérést. Miller nyilatkozatát követően fokozta megjegyzéseit, és a Telegramon közzétett bejegyzésében azt írta:
Nagyra értékelem az Egyesült Államokat, de minden tisztelet mellett… Azt fogjuk tenni, ami Izrael államnak jó.
Smotrich hasonlóan nyilatkozott a Katonai Rádiónak adott vasárnapi interjújában.
Amit a Gázai övezetben tenni kell, az a kivándorlás ösztönzése. Ha 100 000 vagy 200 000 arab van Gázában, és nem 2 millió arab, akkor az egész vita a [háború] utáni napon teljesen más lesz
– mondta. Míg Netanjahu hivatalának egy tisztviselője később azt mondta az Associated Pressnek, hogy „a hamis állításokkal ellentétben Izrael nem törekszik a gázai lakosság kitelepítésére”, ehelyett csupán arra törekszik, hogy „lehetővé tegye azoknak az egyéneknek, akik el akarnak menni, hogy ezt megtegyék”, egy novemberben kiszivárgott kormányzati dokumentum a terület mind a 2,3 millió lakójának tömeges áttelepítését szorgalmazta az egyiptomi Sínai-félszigetre –, de ezt a tervet se palesztinok, se az egyiptomiak nem fogadják el.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma többször felszólított arra, hogy a teljes palesztin államiság előszobájaként Gázát a Palesztin Hatóság irányítsa, amely jelenleg Ciszjordániát igazgatja, és a Hamász 2007-es választási győzelme előtt Gázát vezette. Izrael nyíltan ellenezte a kétállami megoldást.
Gáza 2,3 millió lakosából legalább 1,8 millióan kényszerültek lakóhelyüket elhagyni, amióta Izrael bombázni kezdte a területet a Hamász október 7-i, határon átnyúló támadása után, amelynek során 1200 izraeli halt meg. Számos lakónegyedet a földdel tettek egyenlővé, és a létfontosságú polgári infrastruktúra, például a kórházi rendszer gyakorlatilag megsemmisült az övezetben. Az enklávé egészségügyi minisztériuma szerint a háború kezdete óta több mint 21 800 palesztint öltek meg izraeli bombák, és több mint 56 000-en súlyosan megsebesültek. A jelentések szerint több ezren eltűntek a romok alatt.
Forrás: Magyar Hírlap; Fotó: MTI/EPA/Haiszam Imad