Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége (IARC) szerint több mint 35 millióra emelkedhet az új rákos megbetegedések száma 2050-re. Ez azért is rémisztő, ugyanis 2022-ben még csak 20 millió új rákos megbetegedést prognosztizált a szervezet, így a mostani 35 millió ehhez képest 77 százalékos növekedést jelent – derült ki az Index cikkéből.
A WHO közleményében azt írta, ezek az adatok összhangban vannak a népesség elöregedésével és növekedésével, valamint az emberek “kockázati tényezőknek való kitettségének változásaival”.
Érdekes, hogy a beszámolóban nem tértek ki külön az agyonvegyszerezett élelmiszerekre, a növényvédőkkel szennyezett zöldségekre és gyümölcsökre, a GMO-s termékekre, a gyógyszerekre, a kétes minőségű ivóvízre. Nem, ők főleg a dohányzásban, az alkoholban és az elhízásban vélték felfedezni a rákos megbetegedések növekvő gyakoriságának okát. Illetve, mintegy mellékesen, megemlítették a “környezeti kockázati tényezők közül” a légszennyezést, mint “legfontosabb tényezőt”.
S, milyen érdekes,
a rákos megbetegedések drasztikus növekedése leginkább a fejlett, fehér országokban várható,
szám szerint legalább 4,8 millió új megbetegedéssel. Százalékos arányban kifejezve azonban az ENSZ által használt humán fejlettségi index (HDI) szerinti legkevésbé fejlett országokban lesz a legnagyobb arányú – 142 százalékos – a növekedés (számszerűen ez még így is kevesebb lesz, hiszen miközben az afrikai népesség robbanásszerűen nő, addig az európaiak egyre fogynak).
A közepes tartományba tartozó országok esetében az előrejelzés szerint 2050-re közel a duplájára nő – 99 százalékos növekedéssel – a megbetegedések száma.