India remekül zárta a negyedik negyedévet, és az optimista várakozásokat is felülmúlva növelte GDP-jét, megelőzve Kínát, amely az elmúlt évtizedekben játszotta a világgazdaság motorjának szerepét.
Tőzsdei rekord
A kedvező mutatók a tőzsdén is remek eredményeket hoztak: megdőlt minden eddigi rekord, 4000 milliárd dollárra nőtt a részvények összértéke.
Így nem csoda, hogy Narendra Modi miniszterelnök optimistán nyilatkozott a jövőről: “A robusztus 8,4%-os növekedés jól mutatja az indiai gazdaság erejét. Folytatjuk erőfeszítéseinket, hogy jobb életet teremtsünk 1,4 milliárd honfitársunknak” – üzente a világnak X-en India kormányfője.
Indiában március végén ér véget a pénzügyi év, amelyben Modi kormánya 7,6%-os növekedésre számít, és ez alaposan megjavítja a miniszterelnök választási esélyeit a várhatóan április-májusban rendezendő országos szavazáson. A hindu nacionalista párt, a BJP vezére jó eséllyel továbbra is hatalmon maradhat Indiában.
India hamarosan a világ harmadik gazdasága lesz. A jelenlegi ötödik helyről India már 2027-ben feljuthat a harmadik helyre az Egyesült Államok és Kína mögött.
Hosszú ideig nem fogadták Washingtonban Modit, mert pártja muzulmánellenes pogromokat szervezett Gujarat államban, amikor ő volt ott a főminiszter. Miután Donald Trump elnök megkezdte kereskedelmi háborúját Kína ellen, India felértékelődött, és leterítették elé a vörös szőnyeget Washingtonban, ahol Joe Biden már “a világ két legnagyobb demokráciájának együttműködését” éltette.
India kormánya maximálisan igyekszik kihasználni azt, hogy Washington és Peking viszonya meglehetősen lehűlt azt követően, hogy Biden első számú stratégiai ellenfelének nyilvánította Kínát 2021-ben. India szövetséget kötött Washingtonnal, és igyekszik minél több multi céget átcsábítani Kínából Indiába.
Más lehetőségeket is kihasznál Narendra Modi kormánya: India árengedménnyel megvásárolja az olajat a szankciók által sújtott Oroszországtól, azt finomítja, majd pedig eladja mindenütt a világon. Ráadásul India nem dollárban hanem saját pénzében fizet Oroszországnak, ezért a pénz megmarad az országban.
A Modi kormány fő célja az, hogy olyan óriásokat csábítson az országba mint az Apple vagy a Tesla. Elon Musk, akinek legnagyobb Tesla gyára jelenleg Sanghajban működik, már tavaly kijelentette: ”amilyen gyorsan csak lehetséges, nagy gyárat építünk Indiában is”.
Mindeközben India gőzerővel fejleszti saját iparát is, különösen az informatikai szektort, amely már az egész világon jelentős szerepet játszik hiszen az országban nagyon sok a jól képzett szakember, akik jóval olcsóbban dolgoznak mint a versenytársak Amerikában vagy Európában.
Modi miniszterelnök nemrég hagyott jóvá egy 15 milliárd dolláros chipgyártási programot: három nagy gyár épül a közeljövőben Indiában.
A Nomura mindezek ellenére arra hívta fel a figyelmet, hogy nem minden arany, ami fénylik: rengeteg problémával küzd a soknemzetiségű és sokvallású ország. A legfőbb gond a mezőgazdaság, ahol még mindíg a legtöbben dolgoznak, és amelynek a teljesítménye igen gyenge. A GDP 16%-a még mindíg innen kerül ki, de a hatékonyság messze elmarad a világszínvonaltól. Emiatt a belső fogyasztás nem növekszik kellőképp, mert százmillióknak nincsen pénzük arra, hogy a piacon a szükséges minimumon felül vásároljanak.
A világgazdaság mindenképp jól jár India robusztus növekedésével, hiszen “valóságos oázis lehet” a sok stagnáló régió között” – hangsúlyozza a HSBC bank jelentése, amelyet a CNN gazdasági rovata idéz.