ban/ben ,

A magyar gazdáknak fontos ukrajnai bejelentéseket tett az Európai Bizottság

A magyar gazdáknak fontos ukrajnai bejelentéseket tett az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság ma arra tett javaslatot, hogy az EU-ba irányuló ukrán exportra vonatkozó behozatali vámokat és kontingenseket további egy évig függesszék fel, de ez járjon együtt az érzékeny uniós mezőgazdasági termékek védelmének megerősítésével. Mindez összhangban áll az EU azon kötelezettségvállalásával, hogy addig fogja támogatni Ukrajnát, amíg csak szükséges – jegyzi meg a bizottsági közlemény. A bejelentésekre rögtön kiadott egy felháborodott közleményt az Agrárminisztérium.

Ezzel párhuzamosan a Bizottság azt is javasolta, hogy további egy évre maradjon felfüggesztve a moldovai behozatalra vonatkozó valamennyi fennmaradó vám (a felfüggesztés 2022 júliusa óta van hatályban).A Bizottság egy arra vonatkozó javaslatot is előterjesztett, hogy 2024-ben a mezőgazdasági termelők térhessenek el a közös agrárpolitika (KAP) azon szabályaitól, amelyek szerint bizonyos területeken szüneteltetniük kell a termelést.

A fenti bejelentések közül az elsőre rögtön éles hangú közleményben reagált a magyar Agrárminisztérium. Ezt azzal kezdik, hogy „Brüsszel ismét cserben hagyta a kelet-európai gazdálkodókat, hiszen az Ukrajna számára biztosított autonóm kereskedelemliberalizációs intézkedést úgy tervezi meghosszabbítani 2025 júniusáig, hogy semmilyen megoldást nem javasol az ukrán gabonaimport okozta problémák kezelésére”. A közlemény szerint Nagy István agrárminiszter azt is leszögezte:

Magyarország egészen addig fenntartja az Ukrajnából érkező termékek nemzeti importtilalmát, amíg nem születik azzal egyenértékű nemzetközi megoldás.

A közlemény szerint a tárcavezető rávilágított, hogy az Európai Bizottság az autonóm kereskedelemliberalizációs intézkedés (ATM-rendelet) meghosszabbítására tett javaslatával továbbra is hátrányos helyzetbe hozná az európai termelőket és az Ukrajnának biztosított könnyítésekkel negatív hatást gyakorolna az unió agráriumára. Hozzáteszik: ez tovább veszélyeztetheti a mezőgazdaság stabilitását és a gazdálkodók jövőjét. A Bizottság ugyanis akként hosszabbítaná meg az ukrán exportra vonatkozó behozatali vámok felfüggesztését, hogy semmilyen megoldást nem javasol az ukrán gabonaimport okozta problémák kezelésére.

A tárca kiemeli:

a baromfi, a tojás és a cukor esetében javasolt vészfékmechanizmus a 2022-ben és 2023-ban importált mennyiségek átlagán stabilizálná a vámmentes behozatalt. Ez gyakorlatilag konzerválná a háború kirobbanása óta kialakult, kizárólag Ukrajna érdekeit szem előtt tartó helyzetet

– tette hozzá Nagy István. A témában az elmúlt hetek lényegesebb hírei:

A miniszter a közleményben emlékeztetett: Ukrajna mezőgazdasági exportja eredetileg főként a harmadik országokat célozta, azonban a háború kitörése óta a termékek az Európai Unió piacaira érkeznek, jelentős zavarokat előidézve ezzel. Emellett a termelési előírások közötti különbségek jelentős versenyhátrányba hozzák az uniós termelőket.

Nagy István további intézkedések bevezetését sürgeti az európai agrár- és élelmiszeripar védelmében. Kifejtette, a gazdatüntetések is arra hívják fel a figyelmet, hogy az uniós tagországok termelői nem kapnak elegendő védelmet az EU-tól Ukrajnával szemben, a piacuk kiszolgáltatásával pedig egy olyan helyzet áll elő, ami a mindennapi megélhetésüket ellehetetleníti.

Forrás

365 méteres hajó, 7600-an férnek rá: vannak, akiknek nagyon nem tetszik, hogy útnak indult a világ legnagyobb óceánjáró hajója

Felszámolták a hamis AirPods-okat készítő gyárat

Felszámolták a hamis AirPods-okat készítő gyárat