ban/ben ,

Éhségsztrájkba kezd egy antikommunista Lengyelországban

Éhségsztrájkba kezd egy antikommunista Lengyelországban

Éhségsztrájkot indított hétfőn Jan Karandziej, az 1989-es rendszerváltás előtti lengyel antikommunista ellenállás résztvevője, tiltakozásul az ellen, hogy a hatóságok egy politikai hátterű ügy miatt március óta vizsgálati fogságban tartják Michal Olszewski katolikus papot.

Jan Karandziej a legnagyobb lengyel szakszervezet, a Szolidaritás czestochowai regionális székhelyén folytatja tiltakozó akcióját.

Minimum tíz napig tart az akció

Karandziej a Szolidaritás hetilapja, a Tygodnik Solidarnosc hírportáljának nyilatkozva elmondta: ugyanabban a szellemben tiltakozik, mint amikor a kommunizmus idején hazája szabadságáért harcolt. Megerősítette: a tiltakozásra Michal Olszewski romló egészségi állapota sarkallta, valamint az, hogy a papot szerinte igazságtalanság éri. A 69 éves férfi közölte: addig tiltakozik, amíg ezt a saját egészségi állapota megengedi, de legalább tíz napig. Reményét fejezte ki, hogy a papot korábban bocsátják szabadon.

Korábban is éhségsztrájkolt már

Jan Karandziej egyik alapítója volt a Tengermelléki Szabad Szakszervezetnek (WZZW), amely a Szolidaritás előfutárának számít. Az 1981-es lengyelországi hadiállapot során internálták. 1980-ban a Varsó melletti Podkowa Lesnában részt vett az akkori politikai foglyok szabadon bocsátásáért szervezett éhségsztrájkban, amelynek résztvevői között a legendás magyar antikommunista ellenzéki, Pákh Tibor is jelen volt.

Támogatások miatt hárman ülnek jelenleg

Az aktív lelkipásztori tevékenységéről ismert Michal Olszewskit, a Jézus Szent Szívének Papjai szerzeteskongregáció tagját és az igazságügyi minisztérium két hivatalnokát – középkorú nőket – március végén vették őrizetbe, majd letartóztatták. Mindhármukat „szervezett bűnözői csoportban” való részvétellel gyanúsították meg az előző, konzervatív kormány idején a tárca kötelékében működő Igazságosság Alap ügyében. A vizsgálati fogságot a bíróság legutóbb november 21-ig hosszabbította meg. Az ügyészség gyanúja szerint a pap által vezetett Profeto alapítvány annak ellenére kapta meg az Igazságosság Alap támogatását, hogy nem teljesítette a pályázat formális feltételeit.

Áldozatoknak építettek központot

A támogatásból a Profeto alapítvány egy központot épített fel Varsóban a bűncselekmények áldozatai számára. A 98 millió zloty (9,2 milliárd forint) értékű beruházás utolsó szakaszának finanszírozását a jelenlegi kormány leállította. Az Igazságosság Alap ügyében eddig összesen 11 emberrel szemben fogalmaztak meg gyanút. Márciusban a lengyel nyomozó szervek az onkológiai kezelés alatt álló Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszternél is végeztek emiatt házkutatást. Michal Olszewski és a két hivatalnok támogatására az utóbbi időben több petíció és imaakció indult. Múlt héten hét ismert lengyel értelmiségi – köztük Antoni Libera és Bronislaw Wildstein író – nyílt levélben „a politikai ellenfelek kriminalizálásának és a vallomások kikényszerítésének kommunista gyakorlatáról” írt az ügy kapcsán.

A legnagyobb lengyel újságíró-szervezet, a Lengyel Újságírók Szövetsége (SDP) vasárnapi határozatában Michal Olszewski azonnali szabadon bocsátását szorgalmazta, és követelte, hogy tegyék sajtónyilvánossá az ügyben zárt ajtók mögött zajló bírósági tárgyalásokat.

Forrás

Lemondana egy kis szuverenitásról Magyar Péter az uniós pénzek kedvéért (+VIDEÓ)

Lemondana egy kis szuverenitásról Magyar Péter az uniós pénzek kedvéért (+VIDEÓ)

Ipolyság, az első visszatért város

Ipolyság, az első visszatért város