ban/ben ,

Megáldották az Ipolyhídvéget Drégelypalánkkal összekötő Szent Borbála hidat

Megáldották az Ipolyhídvéget Drégelypalánkkal összekötő Szent Borbála hidat

Szeptember 7-én került sor az Ipolyhídvéget Drégelypalánkkal összekötő Szent Borbála híd megáldására. A március 11-én átadott határátkelőt Beer Miklós, nyugalmazott váci megyéspüspök áldotta meg. A szakrális eseményt a hagyományteremtő szándékkal életre hívott első hídi vásárral kötötték össze.

Mint Lestyánszky Viktor, Ipolyhídvég polgármestere köszöntőjében kifejtette: „keresztény emberként nagyon fontosnak tarjuk, hogy a tavasszal már átadott Szent Borbála hidat megáldjuk.”

Rigó Dávid (b.1.) és Lestyánszky Viktor (k.) (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Rigó Dávid, Drégelypalánk első embere elmondta: az emberek tudnak tárgyakat alkotni, de ahhoz, hogy lélekkel töltsük fel, mindenképpen a jó Isten áldását kell kérnünk. Hozzátette: a mai világban igen fontosak az ilyen alkalmak, melyek erősítik keresztény hitünket és az összetartozásunkat.

„Az Úristen azt adta feladatul nekünk, hogy keressük egymáshoz az utat, építsük hidakat, teremtsünk lehetőséget a találkozásokra, hiszen összetartozunk. Ez a híd tényleg erről szól. Itt élünk egymás közelébe, felelősek vagyunk egymásért”

– kezdte ünnepi gondolatait Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspök.

Beer Miklós (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A köszöntőbeszédeket követően Beer Miklós felvidéki paptestvéreivel, Gyurász Pállal és Dobos Péter atyákkal közösen megáldotta a hidat.

Az ünnepi eseményen jelen volt Bárkányi József, a Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének Besztercebányai Alkonzulja. Rövid beszédében kitért a hidak összetartó erejére. Összekötnek két partot, összekötnek embereket és családokat illetve gazdaságokat. A hidak egy teljesebb életre adnak lehetőségeket – fogalmazott a konzul.

Bárkányi József (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Emlékezetett arra, hogy az elmúlt bő egy évben három Ipoly-hidat adtak át a térségben.

2023. július 28-án adták át a Károly Róbert hidat, 2023. december 1-én adták át a Szent-Iványi hidat,  2024. március 11-én adták át a Szent Borbála hidat. Az Ipoly-hidakról szóló cikkeink ITT olvashatóak.

Műsor a piactér mellett (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A konzul kitért az emberi kapcsolatokra, a kultúra és a hagyomány értékeire.

„Hiába a precízen megépített híd, ha a környéken élők nem teremtenek ebből valóban összekötő kapcsot”

– húzta alá. Kiemelte, több szinten is szolgálja az itt élőket. Nem csupán gazdasági haszna van, hanem a térség kulturális és  helyi értékeit, hagyományait is összeköti a  Szent Borbála híd.

Vásári kavalkád (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A híd megáldását összekötötték az első alkalommal megtartott hídi vásárral. Ezzel kapcsolatban Lestyánszky Viktor elmondta, a határon átnyúló vásár a térség kézműveseit és termelőit fogja közre s ad bemutatkozási lehetőséget.

A községi hivatal előtti piactéren és a hídhoz vezető út mentén tartották meg a hídi vásárt. A standok javarészén a Palóc Kistermelői Piactér tagjai mutatták be portékáikat. A felvidéki árusok mellett számos anyaországi kézműves vett részt s piacon.

Érdeklődők az egyik standnál (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A piactéren felállított kisszínpadon környékbeli formációk szórakoztatták a közönséget. Természetesen a finom étkek sem hiányozhattak a hídi vásárról. Mindamellett a piactéren egy kis kültéri kiállítást tekinthettek meg. A kiállított fotográfiák a hídépítést örökítették meg.

A szervezők szeretnék folytatni a közösségerősítő alkalmat.

A megáldott Szent Borbála híd (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Az eseményhez kapcsolódó képriport ITT érhető el. 

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Forrás

New Yorkban hajtott volna végre terrortámadást az Iszlám Államnak hűségesküt tevő férfi

Orbán Viktor üzent Trumpnak

Orbán Viktor üzent Trumpnak