ban/ben ,

Demeter Szilárd nem venné el a pénzt az „éhenkórász költőktől és íróktól”

Demeter Szilárd nem venné el a pénzt az “éhenkórász költőktől és íróktól”
Nem venné el a pénzt a kormányzat kultúrfelelőse az "éhenkórászoktól", de a teljesítménybérezést nem tartja elképzelhetetlennek a kiosztott támogatások rendszerében.

„Mikor funkcionális analfabéta újságírók próbálják fújni a passzátszelet, az régen rossz” – mondta Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója a Hetek stúdióbeszélgetésében. Kifejtette, szelektíven idézik az írásait, és nem tudja, hogy ennek az oka vajon a rosszindulat, vagy a funkcionális analfabetizmus.

A főigazgató szerint a hazai sajtó borzasztó állapotban van, az egyik rákfenéje például a „fikázó kultúra”.

Az „utolsó mohikánnak”, az utolsó érvelő-esszéizáló publicistának Tamás Gáspár Miklóst tartja, aki mostanában „túlírja” a gondolatait, bár mindemellett „nagyon bírja az öreget”, és élvezettel olvassa az írásait. Demeter a hazai sajtó másik rákfenéjének a gonzó újságírás következményeit tartja, amely nem a tényeket rendezi láncolatba, hanem kiragadva információkat mindig „meg akarja mondani az igazat”, nem pedig a valódit. Úgy látja:

„A magyar újságírás valójában költészet, de annak viszont rossz”.

Demeter Szilárd a hazai kortárs irodalmat ért kritikus megjegyzéseivel kapcsolatban elmondta, hogy rengeteg közpénzt költenek kultúrára, de jelenleg a „középszert” finanszírozzák, ami a versenyelőnyt csökkenti, mert mindenfelé mennek a pénzek. Arra a kérdésre, hogyha nem változna semmi, akkor is megérné ennyi pénzt belefektetni ebbe a rendszerbe, a főigazgató úgy reagált, hogy „nem venné el a pénzt az éhenkórász költőinktől, íróinktól”, mert úgy látja, hogy rájuk fér egy kis támogatás. Viszont teljesítménykényszer alá helyezné őket.

Demeter elárulta, hogy most egy olyan finanszírozási modellen gondolkoznak, amelyben mindenki kapna egy alapösztöndíjat, és az kapna egy nagyobb ösztöndíjat, akinek a műveit egy független ítészekből álló bizottság jó minőségűnek ítéli. „Kicsit ilyen teljesítménybérezéses alapon” – tette hozzá.

A színházakkal szemben ellenérzését magánéleti okokra vezeti vissza, amelyről viszont nem akart bővebben mesélni. Annyit elmondott, hogy 1998-ig, ameddig járt, addig kapott onnan élményeket. A beszélgetés egy pontján úgy fogalmazott, gasztronómiával sem foglalkozik, mert nemes egyszerűséggel „nem szeret enni”. Megjegyezte:

„Nekem a kolbász, csülök, szalonna szentháromságon túl nem létezik gasztronómia”.

A 2022-es választás tétjét abban látja, hogy a szólás-, vélemény- és alkotásszabadságnak az utolsó védvára a Fidesz. Mert ha teret engednek a szélsőbalos őrületnek, akkor egy olyan direktívát is el tud képzelni, hogy például a cigány szó használatát a roma kifejezéssel szemben úgy le fogják fokozni, hogy akár visszamenőleg is eltörlik, ahogy tették ezt Nyugaton például Mark Twain regényeivel.

Demeter Szilárd a magyar íróknak: Tegyenek már le valamit az asztalra ezért a sok pénzért

Navracsics Tibor, az emberarcú fideszes emberarcának elvesztése kellett hozzá, de simán megérte: végre megérthetjük, mire ment el az a tengernyi pénz, amit a kormány jó szándékúan a kultúrába ölt az elmúlt tizenkét évben. Ez a kultúrharc lesz a végső!

Forrás

Legjobb nyolcba várja az Eb-n a magyar kéziválogatottat az MKSZ

Legjobb nyolcba várja az Eb-n a magyar kéziválogatottat az MKSZ

Felvásárolják az Andy Vajna által alapított filmstúdiót

Felvásárolják az Andy Vajna által alapított filmstúdiót