Az átlagjövedelem alatt kereső háztartások újíthatják fel a környezetszennyező rendszereit. Akár bruttó 11,3 millió forintot is lehet igényelni vissza nem térítendő támogatásként.
Hétfőn indul a lakosságnak szóló napelemes pályázat harmadik szakasza, amelyben újabb hat megye:
Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg lakói igényelhetnek támogatást családi házak napelemes rendszerének telepítéséhez, nyílászárók cseréjéhez, fűtés korszerűsítéséhez és akkumulátor telepítéséhez – jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
A program célja, hogy hogy az átlagjövedelem alatt kereső háztartások környezetszennyező fűtési rendszereit megújuló energiaforráson alapuló, modern és környezetkímélő megoldások váltsák ki, ezzel a háztartások olcsó, saját maguk által termelt áramhoz jussanak, megőrizve a rezsicsökkentés eredményeit.
A vissza nem térítendő támogatás maximális értéke bruttó 2,9 millió forint, ha viszont valaki fűtési rendszerét is korszerűsíteni akarná, akkor 11,3 millió forint. A jelentkezés feltétele az, hogy az ingatlan tulajdonosai 2020. évi összevont jövedelmének egy főre jutó összege nem haladhatja meg a 4 850 000 forintot.
A lakossági felhívás régiónként eltérő időpontokban nyílik meg. Az első szakasz december 6-án indult a Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megyében lakók számára, a második szakasz múlt héten kezdődött Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Somogy és Tolna megyére vonatkozóan. A felhívás negyedik, utolsó szakasza december 27-én 17:00 órától indul majd a főváros és Pest megye lakói számára.
A minisztérium államtitkára, Steiner Attila azt mondta: a kormány célul tűzte ki, hogy Magyarország 2050-re klímasemleges országgá váljon, így a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben foglaltaknak megfelelően jelentősen növeli a napenergia-termelést, és tíz év alatt meghatszorozza a kapacitást. Ehhez jelentős állami támogatást kíván biztosítani, amit ez az első nagyszabású, összesen több mint 201 milliárd forint keretösszegű klímavédelmi felhívás is szolgál.