Öt év és 1400 ember közös munkájával valósult meg a márciusi ifjak egy napját bemutató, Most vagy soha! című történelmi kalandfilm.
Így vélekedtek a filmről az alkotók a Most vagy soha! díszbemutatóján
Az M2 Petőfi TV a díszbemutatón a vörös szőnyegen kérdezte az alkotókat.
Vörös szőnyegen vonultak végig a Most vagy soha! szereplői és alkotói a március 13-i díszbemutatón. A hőseinkről, a hazaszeretetről és a szabadságvágyról szóló történelmi kalandfilm március 15-ét és hősét, Petőfi Sándort helyezi a középpontba. A főszerepet alakító Berettyán Nándor a díszbemutatón úgy fogalmazott, a forradalmár költő eddig ismeretlen oldalát mutatják meg a nézőknek.
„Elsősorban költőként, váteszként és lázadóként ismerjük, de egészen új oldalát mutatja meg ez a film: a férjet és apát, aki családja érdekében a visszavonulás útját keresi. Megrázó belegondolni, mennyire megérdemelte volna azt az életet” – fogalmazott szerepéről a Jászai Mari-díjas színművész, színházi rendező.
Rákay Philip kreatív producer, forgatókönyvíró öt évvel ezelőtt kezdte el írni a forgatókönyvet Szente Vajkkal. A Jászai Mari-díjas színművész, drámaíró, érdemes művész az M2 Petőfi TV-nek adott interjújában az 1848. március 15-e mai jelentőségét hangsúlyozta.
„Több olyan pontja van a magyar történelemnek, ahol rossz irányba fordulhatott volna. Akár az is elbukhatott volna, hogy mi 2024-ben magyarul beszéljünk. Az, hogy ez nem így történt, a márciusi ifjaknak nagyban köszönhető” – mondta a Most vagy soha! kreatív producere és forgatókönyvírója.
Rákay Philip, aki önmagáról azt mondja, a patrióta értékeket sikeresen védi, a Mandinernek nyilatkozva kifejtette, bízik benne, hogy a közönség szeretni fogja. Mint kifejtette, fiatal korában generációs élmény volt az Egri csillagok, A kőszívű ember fiai, A Tenkes kapitánya, az Abigél vagy épp a Fekete város. Úgy fogalmaz, igazodási pontok voltak ezek a művek, a kulturális, filmes szocializációnk alapjait jelentették. Azt reméli, hogy a Most vagy soha! is generációs élménnyé válhat. Mint mondja, ez kortalan mű, egy valódi családi, történelmi kalandfilm, tele humorral, izgalommal és torokszorító pillanattal.
„Mi, akik megalkottuk, büszkék vagyunk a műre, mert erőn felül mindent elkövettünk azért, hogy élvezhető és egyben értékes történelmi kalandfilm legyen. Megkockáztatom, magyar filmbe talán soha senki nem fektetett ennyi energiát. És ez nem pusztán pénz, hanem emberi hozzáállás kérdése” – mondta Rákay Philip.
Hozzátette: „A márciusi ifjak minden egyes karakterét hús-vér emberként, nem pedig márványba faragott történelmi alakként alkottuk meg, hiszen huszonévesen, ott, a Pilvaxban még nem voltak azok. Közel kell éreznünk őket magunkhoz, meg kell szeressük őket úgy, hogy mindeközben mégsem rángatjuk le őket a porba, éppen ellenkezőleg! Az általunk kitalált fiktív szálak is kizárólag a hőseink törekvéseit és a téteket emelik. Így aztán még megrázóbb, amikor a film záró felirataiban felvillantjuk, hogy bizony többen közülük életüket adták a magyar szabadságért. Mi ez, ha nem katarzis?” Kifejti, Arisztotelész szerint ha mindaz, amit a színen látok, felkelti bennem a félelem és a részvét érzését, ha úgy érzem, ez akár az én történetem is lehetne, s megemeli a lelkemet, és ettől jobb emberré válok, az a katarzis.
Lóth Balázs, a film rendezője hangsúlyozta, az alkotással elsődleges céljuk, hogy átélhetővé tegyék, milyen érzés lehetett március 15-én egy közös nemes ügyért harcolni. „Torokszorító látni, ahogy beérik öt év munkája. A nagyközönségnek szántuk, így közel 100 moziban lesz műsoron országszerte” – tette hozzá az alkotó.
A teljes összeállítás újranézhető az M2 Petőfi TV FRISS című műsorának március 15-i adásában.
A március ifjak a szerzők szerint is olyan országot akartak, amelyet nem kívülről irányítanak idegen helytartók idegen érdekektől vezérelve; szuverén, szabad közép-európai országot láttak maguk előtt magyar nyelvvel, kultúrával. Ha ma Petőfi visszanéz ránk, jó érzéssel tölti el, hogy van még Magyarország, létezik a nemzeti öntudat, él a nemzet.
A Filmforgalmazók Egyesülete szerint a Most vagy soha! című Petőfi-filmet 75 551-en nézték meg a mozikban országszerte. A Semmelweis című magyar film novemberben 29 141 nézővel nyitott, és azóta 339 000-en nézték meg moziban. A hosszú hétvége nézettségi toplistája a következő: első helyen ért célba a Most vagy soha!, második lett a Dűne második része, harmadik pedig a Kung Fu Panda 4.
Most vagy soha! – filmtörténeti rekord nézőszámok Erdélyben!
A magyarországi premier hetében Erdélyben is vetítik a mozik a filmet.
Nagyváradon, Temesváron, Szatmárnémetiben, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön, és olyan településekre is elviszik, ahol nincs mozi, így a Székelyhídon, Nagyszalontán, Székelyudvarhelyen, Kézdivásárhelyen és Székelykeresztúron élők is láthatják.
És előkelő helyezést ért el a Most vagy soha!, a forradalom filmje az erdélyi mozikban.
A legfrissebb szakágazati statisztikák (www.cinemagia.ro) szerint a pénteken először bemutatott filmek rangsorában csak a Kung Fu Panda 4. családi vígjáték előzi meg a Lóth Balázs rendezte film nézettségét, ami ennek alapján 11 ezer nézővel a második a premier filmek sorában a romániai mozikban – mindezt három nap alatt érte el az alkotás.
Ugyanakkor az összes, a romániai mozikban megtekinthető film közül a Most vagy soha! lett a harmadik legnézettebb film a “forradalmi hétvégén”.
Fontos adalék még, hogy a forradalom filmje romániai viszonylatban megelőzte az eddigi legnagyobb nézettséggel bíró nyitó hétvégét felmutató magyar filmet, a Semmelweist is.
A legnézettebb magyar filmeket a Taylor Projects és A Vándormozi vitte el Erdélybe.
***
A filmről:
Most vagy soha!
magyar történelmi kalandfilm, 135 perc, 2024.
Amikor 1848. március 15-én a lánglelkű költő, Petőfi Sándor költeményével, a Nemzeti Dallal kirobbantja a magyar forradalmat, az osztrák elnyomók egy titkosügynököt bíznak meg a feladattal, hogy állítsa meg a felkelést.
A stáblista:
Rendező: Lóth Balázs
Forgatókönyvíró: Kis-Szabó Márk, Rákay Philip , Szente Vajk
Zene: Gulya Róbert
Szereplők: Horváth Lajos Ottó, Jászberényi Gábor, Berettyán Nándor, Mosolygó Sára, Fehér Tibor, Roland Bordás
Operatőr: Dobos Tamás
Producer: Fülöp Péter, Csincsi Zoltán, Kriskó László, Rákay Philip
Mint megtudtuk, a filmkészítők felépítettek és Magyarországnak átadtak egy többhektáros, évtizedekre megépített díszletvárost Fóton – ami a 6 milliárdos költségvetés közel felét el is vitte –, és amelybe éppen most költözik be a Disney egy hatalmas produkcióval.