Jens Stoltenberg NATO-főtitkár októberben távozik a szövetség éléről. A norvég politikus valójában már tavaly kitöltötte mandátumát, de még egy évet vállalt, mivel a tagállamok nem tudtak megegyezni a főtitkárjelölt személyében.
Egy amerikai tisztviselő szerint
Joe Biden amerikai elnök erőteljesen támogatja Rutte jelöltségét,
márpedig a NATO messze legnagyobb hatalmaként az Egyesült Államok szava döntő lehet a kérdésben.
Nagy-Britannia és egy francia forrás szerint Emmanuel Macron francia elnök is támogatja Rutte jelöltségét.
Jennifer Jacobs, a Bloomberg újságírója X-oldalán csütörtök délután azt írta, Románia értesítette a NATO-tagállamokat, hogy jelölni tervezi a jelenlegi államfőt, Klaus Iohannist a főtitkári posztra.
Ez megnehezíti a többi szövetséges azon törekvését, hogy Mark Rutte legyen a következő főtitkár
– írta Jacobs.
Scoop: Romania has notified other NATO members that it plans to nominate its president, Klaus Iohannis, as a candidate for NATO secretary general, per @nat_droz @PeterMartin_PCM. Will complicate other allies’ effort to install Mark Rutte as the next secretary general.
— Jennifer Jacobs (@JenniferJJacobs) February 22, 2024
A Bloomberg szerint
Iohannis elnyerheti a határozottan oroszellenes balti országok támogatását, de Magyarország és Törökország is mögé állhat.
A lap úgy tudja, a 31 tagállamból már 20 támogatja Rutte jelöltségét, köztük Németország is. Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Németország a NATO három legnagyobb befizetője, így az ő jelöltjükkel szemben nehéz dolga lenne egy ellenjelöltnek, a tagállamoknak ugyanakkor egyhangúan kell döntést hozniuk.
Annak ellenére, hogy 1999-től az egykori Varsói Szerződés több tagja is csatlakozott az észak-atlanti szövetséghez, keleti NATO-tagállam még nem adott főtitkárt. Az ukrajnai háború miatt azonban a keleti szárnyon lévő tagállamok súlya megnőtt.
Egyébként mind a Rutte-féle Hollandia, mind Románia elkötelezett támogatója Ukrajnának.
Rutte tavaly mondott le a holland miniszterelnöki posztról, de mivel a novemberi választások óta nem sikerült új kormányt alakítani, ügyvivőként továbbra is ő vezeti Hollandiát. Az erdélyi szász származású Klaus Iohannis 2014 óta Románia elnöke, de idén lejár a mandátuma, és nem indulhat újra a posztért.