A magyar kultúra napján, január 22-én mutatja be a Duna csatorna a Baska magyarul beszél című történelmi dokumentumfilmet, amely Baska József festőművész és családja személyes tragédiáján keresztül állít emléket a Felvidékről kitelepített magyarságnak.
77 éve, egy januári éjszakán szökött Magyarországra a rozsnyói Baska család. A földműves Baska György feleségével, Máriával, valamint négy gyermekével a felvidéki magyarságot sújtó intézkedések és a Szudéta-vidéki kitelepítések utolsó hulláma elől menekült, hátrahagyva mindenét. A négy gyermek egyike, az akkor 12 éves Baska József életének alapélményévé vált ez a sorsdöntő éjszaka: a későbbi festőművész alkotói világának visszatérő motívumává lett az a szénásszekér, amely új élete felé vitte a családot.
Baska Barbara grafikusművész, operatőr, rendező édesapja, Baska József gyermekkori élményeit és a száműzetés traumáját elevenítette fel a Baska magyarul beszél című dokumentumfilmben, amelyet a magyar kultúra napján, január 22-én este mutat be a Duna csatorna.
„Ez nem csupán édesapám, hanem tízezrek közös története, amely a mai napig több százezer emberre – gyerekekre, unokákra, leszármazottakra – van hatással” – utalt Baska Barbara arra, hogy a második világháborút követő politikai döntések nemcsak szüleink és nagyszüleink generációjának életét határozták meg. A Baska József életútját bemutató alkotás ezért olyan kérdésekre is választ keres, mint hogy képes-e a művészet egy generáción ejtett történelmi sebet gyógyítani, és hogy az utánunk következő nemzedéknek vajon csak kérdéseinket adjuk-e tovább, vagy válaszokat is kaphatnak tőlünk.
A Baska magyarul beszél annak a több tízezer magyarnak is emléket állít, akiket 1945 után kitelepítettek Csehszlovákiából. A felvidéki magyarságra a második világháborút követően az anyanyelv használatának tiltása, állampolgári jogoktól való megfosztás, vagyonelkobzás, kényszermunka és kitelepítés várt: az Edvard Beneš nevével fémjelzett elnöki rendeletek magyarok százezreinek életét lehetetlenítették el, több tízezren kényszerültek otthonuk elhagyására, és rengetegen vesztették életüket kényszermunkatáborokban vagy menekülés közben.
A dokumentumfilm – amelynek létrejöttét a Nemzeti Filmintézet támogatta – premierjére 2023 novemberében került sor, ezzel egy időben mutatták be a Baska magyarul beszél című könyvet is. Gyermekkori visszaemlékezéseit és a család Magyarországra menekülésének történetét Baska József ugyanis naplóbejegyzésekben is megörökítette, amelyek 1993. augusztus 25. és szeptember 7. között folytatásokban jelentek meg az Új Magyarország című lapban. A Trend Kiadó gondozásában megjelent kötetet Baska Barbara állította össze, megtalálható a Libri és a Líra könyvesboltjaiban.
BASKA MAGYARUL BESZÉL
Írta és rendezte: Baska Barbara
Producer: Csáky Attila (Cameofilm Kft.)
Vágó: Halasi Barbara
Operatőr: Kotsis Gergely
A film előzetese itt érhető el.