ban/ben ,

365 méteres hajó, 7600-an férnek rá: vannak, akiknek nagyon nem tetszik, hogy útnak indult a világ legnagyobb óceánjáró hajója

A Miamiból útnak indult Icon of the Seas hajót LNG-vel, vagyis cseppfolyósított gázzal üzemeltetik. Emiatt azonban igen nagy a metánkibocsátása.

Néhány napja Miami kikötőjéből futott ki a tengerre a világ legnagyobb óceánjáró hajója, az Icon of the Seas. Bár a vízi járművet klímabarát hajónak állítják be, számos környezetvédelmi csoport aggodalmát fejezte ki a hajtóművek által kibocsátott hatalmas mennyiségű metán miatt

– számolt be róla az IFLScience.

A Royal Caribbean Group tulajdonában lévő Icon of the Seas 365 méter hosszú, 20 fedélzete van, és akár 7600 utast is képes egyszerre befogadni. Egy úszó városról van szó: van rajta hét medence, hat rekordhosszúságú csúszda, emellett pedig több tucat szórakozóhely, bár és étterem is megtalálható a fedélzetén.

Hogy mindez működni és főképp haladni tudjon, rengeteg energiára van szükség. A monstrumot cseppfolyósított földgázzal (LNG) kell megtankolni, ami a tulajdonos szerint a legtisztább hagyományos üzemanyagnak tekinthető. Tény: az LNG-vel hajtott motorok hatékonyabbak és kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki a szokásosnál, viszont még így is jelentős mennyiségű metánt juttatnak a légkörbe.

Márpedig a metán sokkal erősebb üvegházhatást okozó gáz, mint a szén-dioxid.

Ez legalább rövidebb ideig marad stabil, mint a szén-dioxid: néhány száz évvel ellentétben egy évtized alatt lebomlik.

Egy másik probléma az LNG-motorokkal, hogy nem a teljes mennyiségű üzemanyag tud elégni, egy része a légkörbe szivárog. Ez tovább fokozza a globális felmelegedést.

A környezetvédelmi vizsgálatokat végző amerikai nonprofit szervezet, az International Council on Clean Transportation (ICCT) legutóbbi jelentése arra a következtetésre jutott, hogy az LNG-motorok valószínűleg lényegesen több metánt termelnek, mint amennyit a legtöbb nemzetközi szabályozó feltételez.

Bryan Comer, az ICCT egyik izgagatója a Reutersnek arról beszélt, hogy egy ilyen hajó megépítése környezetvédelmi szempontból egy nagy lépés a rossz irányba. A metánkibocsátás ugyanis lenullázhatja a hajózás azon törekvését, hogy szén-dioxid-mentessé váljon az iparág. A bcslések szerint az LNG tengeri üzemanyagként való használata több mint 120 százalékkal több üvegházhatású gázt bocsát ki a motor teljes életciklusa során, mint a tengereken használt gázolaj.

A környezetvédő szervezetek szerint ha valóban komolyan gondolná az iparág a zöldítést, akkor nem építenének sok ezer fő befogadására alkalmas monstrumokat.

A Royal Caribbean Group szerint az LNG csupán átmeneti megoldás. A tervek szerint 2035-re egy nettó nulla kibocsátású hajót épít, 2050-re pedig a teljes cég elérné a nettó nulla kibocsátást.

Kérdés, hogy mindez mire lesz elég. A becslések szerint ugyanis a tengeri turizmus virágzik, 2022 és 2027 között 21,02 milliárd dollárral, évente 11,4 százalékkal növekszik majd az iparág.

Forrás

Nem szedeti le Tóth Gabi-tetkóját Krausz Gábor, más tervei vannak

A magyar gazdáknak fontos ukrajnai bejelentéseket tett az Európai Bizottság

A magyar gazdáknak fontos ukrajnai bejelentéseket tett az Európai Bizottság